2012 Cherry Blossom Competition

01 Pre-Preliminary Girls Free Skating

Final Standings

PlaceName1234567Maj.Tie Br.
1.Denise Gant, Washington FSC12121214/1 
2.Aya Peters, Washington FSC21212127/2 
3.Jessica Dahl, Washington FSC33343435/3 
4.Skye Sellman, Washington FSC46435345/4 
5.Ainslie Davi, Richmond FSC646510874/6TOM 21
6.Jessica Hale, Washington FSC10105116664/6TOM 23
7.Carlin Trevisan, Washington FSC7510104584/7TOM 21
8.Emilia Sanchez, Washington FSC887677114/7TOM 27
9.Ruby Dankmyer, Washington FSC57998997/9 
10.Madhumitha Ramaswamy, Washington FSC91187111054/9 
11.Georgeanna Hoey, Washington FSC119118911104/10 
 Meghan Schaefer, Washington FSC        Withdrawn
 Julia Versace, Washington FSC        Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeBetty StarkCoral Springs, FL
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Lucy BrennanNew York, NY
Judge 2Glennace CohenCastle Rock, CO
Judge 3Kerry Jennings CooperAlexandria, VA
Judge 4Susan ElvinHillsborough, NC
Judge 5Lauren JacksonShoreham, NY
Judge 6Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 7Coco Gram SheanNew York, NY
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 10:46AM (Competition local time)


02 Pre-Juvenile Girls Free Skating

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Raheel Levine, Washington FSC221113/1 
2.Helen Feng, Washington FSC112333/2 
3.Avonley Nguyen, Washington FSC333225/3 
4.Mikayla Sonnenfeld, Washington FSC444445/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeBetty StarkCoral Springs, FL
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Kerry Jennings CooperAlexandria, VA
Judge 2Susan ElvinHillsborough, NC
Judge 3Lauren JacksonShoreham, NY
Judge 4Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 5Coco Gram SheanNew York, NY
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 11:02AM (Competition local time)


03 Preliminary Girls Free Skating

Final Standings

PlaceName1234567Maj.Tie Br.
1.Scarlett Granger, Washington FSC12111116/1 
2.Jennah Tihami, Washington FSC33253336/3 
3.Aria Nagai, Washington FSC45542245/4 
4.Ellie Milewski, Washington FSC21366454/4TOM 10
5.Cherri Chen, Washington FSC54425624/4TOM 12
6.Molly Cesanek, Washington FSC66634766/6 
7.Haley King, Washington FSC77777577/7 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantMichael WolekElkridge, MD
Judge 1Glennace CohenCastle Rock, CO
Judge 2Kerry Jennings CooperAlexandria, VA
Judge 3Kevin ElvinHillsborough, NC
Judge 4Lauren JacksonShoreham, NY
Judge 5Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 6Coco Gram SheanNew York, NY
Judge 7Betty StarkCoral Springs, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 11:50AM (Competition local time)


04 Juvenile Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Julianne Carr-Phillips, Hershey FSC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantSharon HatchersonTimonium, MD
Judge 1Kerry Jennings CooperAlexandria, VA
Judge 2Kevin ElvinHillsborough, NC
Judge 3Lauren JacksonShoreham, NY
Judge 4Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 5Betty StarkCoral Springs, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 11:38AM (Competition local time)


05 Preliminary Spins

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Scarlett Granger, Washington FSC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantSharon HatchersonTimonium, MD
Judge 1Kerry Jennings CooperAlexandria, VA
Judge 2Kevin ElvinHillsborough, NC
Judge 3Lauren JacksonShoreham, NY
Judge 4Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 5Betty StarkCoral Springs, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 11:38AM (Competition local time)


06 Juvenile Spins

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Caroline Sterman, Phila SC&HS111214/1 
2.Julianne Carr-Phillips, Hershey FSC222125/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantSharon HatchersonTimonium, MD
Judge 1Kerry Jennings CooperAlexandria, VA
Judge 2Kevin ElvinHillsborough, NC
Judge 3Lauren JacksonShoreham, NY
Judge 4Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 5Betty StarkCoral Springs, FL
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 12:29PM (Competition local time)


07 Preliminary Solo Pattern Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.11Chloe Petraske, Princeton SC2.0

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 12:54PM (Competition local time)


07 Preliminary Solo Pattern Dance

Standings for the First Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Chloe Petraske, Princeton SC111115/1 1.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantJennifer Lyon*Broadlands, VA
Judge 1John ColeHunt Valley, MD
Judge 2Susan ElvinHillsborough, NC
Judge 3Betsy HauckWashington, DC
Judge 4Judith ReinerArlington, VA
Judge 5Diana WisnerWilmington, DE
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 12:54PM (Competition local time)


07 Preliminary Solo Pattern Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Chloe Petraske, Princeton SC111115/1 1.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantJennifer Lyon*Broadlands, VA
Judge 1John ColeHunt Valley, MD
Judge 2Susan ElvinHillsborough, NC
Judge 3Betsy HauckWashington, DC
Judge 4Judith ReinerArlington, VA
Judge 5Diana WisnerWilmington, DE
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 12:54PM (Competition local time)


08 Pre-Bronze Solo Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.11Molly Cesanek, Washington FSC2.0

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 01:12PM (Competition local time)


 

08 Pre-Bronze Solo Dance

Standings for the First Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Molly Cesanek, Washington FSC111115/1 1.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantJennifer Lyon*Broadlands, VA
Judge 1John ColeHunt Valley, MD
Judge 2Susan ElvinHillsborough, NC
Judge 3Betsy HauckWashington, DC
Judge 4Judith ReinerArlington, VA
Judge 5Diana WisnerWilmington, DE
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 01:12PM (Competition local time)


08 Pre-Bronze Solo Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Molly Cesanek, Washington FSC111115/1 1.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantJennifer Lyon*Broadlands, VA
Judge 1John ColeHunt Valley, MD
Judge 2Susan ElvinHillsborough, NC
Judge 3Betsy HauckWashington, DC
Judge 4Judith ReinerArlington, VA
Judge 5Diana WisnerWilmington, DE
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 01:12PM (Competition local time)


09 Bronze Solo Pattern Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.12Cecilia Picard, Washington FSC3.0
2.31Isabella Quintero, Washington FSC4.0
3.24Alexandra Scott, Washington FSC6.0
4.43Kathryn Terranova, Univ of Del FSC7.0

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 01:42PM (Competition local time)


09 Bronze Solo Pattern Dance

Standings for the First Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Cecilia Picard, Washington FSC211225/2 1.0
2.Alexandra Scott, Washington FSC122314/2 2.0
3.Isabella Quintero, Washington FSC333135/3 3.0
4.Kathryn Terranova, Univ of Del FSC444445/4 4.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough, NC
Assistant Referee  
AccountantJennifer Lyon*Broadlands, VA
Judge 1Glennace CohenCastle Rock, CO
Judge 2John ColeHunt Valley, MD
Judge 3Susan ElvinHillsborough, NC
Judge 4Judith ReinerArlington, VA
Judge 5Diana WisnerWilmington, DE
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 01:42PM (Competition local time)


09 Bronze Solo Pattern Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Isabella Quintero, Washington FSC211114/1 1.0
2.Cecilia Picard, Washington FSC122225/2 2.0
3.Kathryn Terranova, Univ of Del FSC333335/3 3.0
4.Alexandra Scott, Washington FSC444445/4 4.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough, NC
Assistant Referee  
AccountantJennifer Lyon*Broadlands, VA
Judge 1Glennace CohenCastle Rock, CO
Judge 2John ColeHunt Valley, MD
Judge 3Susan ElvinHillsborough, NC
Judge 4Judith ReinerArlington, VA
Judge 5Diana WisnerWilmington, DE
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 01:42PM (Competition local time)


10 Pre-Silver Solo Pattern Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.12Sarah Fuller, Tampa Bay SC3.0
2.31Michelle Bendersky, Washington FSC4.0
3.23Alex Gramaglia, Washington FSC5.0
4.44Olivia Dorsch, Center Ice & Blades8.0
5.55Evelyn Welsh, Univ of Del FSC10.0
   Ashley Bain, FSC of HunterdonWithdrawn

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 02:20PM (Competition local time)


10 Pre-Silver Solo Pattern Dance

Standings for the First Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Sarah Fuller, Tampa Bay SC131413/1 1.0
2.Alex Gramaglia, Washington FSC222234/2 2.0
3.Michelle Bendersky, Washington FSC314123/2 3.0
4.Olivia Dorsch, Center Ice & Blades445444/4 4.0
5.Evelyn Welsh, Univ of Del FSC553255/5 5.0
 Ashley Bain, FSC of Hunterdon      Withdrawn 

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeSusan ElvinHillsborough, NC
Assistant Referee  
AccountantAnn CravenWashington, DC
Judge 1Dorothy Dodson*Alexandria, VA
Judge 2Glennace CohenCastle Rock, CO
Judge 3Kevin ElvinHillsborough, NC
Judge 4Betsy HauckWashington, DC
Judge 5Diana WisnerWilmington, DE
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 02:20PM (Competition local time)


10 Pre-Silver Solo Pattern Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName12345Maj.Tie Br.FP
1.Michelle Bendersky, Washington FSC212113/1 1.0
2.Sarah Fuller, Tampa Bay SC141323/2 2.0
3.Alex Gramaglia, Washington FSC433243/3 3.0
4.Olivia Dorsch, Center Ice & Blades325453/4 4.0
5.Evelyn Welsh, Univ of Del FSC554535/5 5.0
 Ashley Bain, FSC of Hunterdon      Withdrawn 

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeSusan ElvinHillsborough, NC
Assistant Referee  
AccountantAnn CravenWashington, DC
Judge 1Dorothy Dodson*Alexandria, VA
Judge 2Glennace CohenCastle Rock, CO
Judge 3Kevin ElvinHillsborough, NC
Judge 4Betsy HauckWashington, DC
Judge 5Diana WisnerWilmington, DE
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 02:20PM (Competition local time)


11 Silver Solo Pattern Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.11Coco Becker, Washington FSC2.0
2.23Emily Sacks, Richmond FSC5.0
3.42Lindsey Mize, Rocky Mountain FSC6.0
4.35Christine Lightfoot, Richmond FSC8.0
5.54Reshini Premaratne, Richmond FSC9.0

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 03:31PM (Competition local time)


11 Silver Solo Pattern Dance

Standings for the First Dance

PlaceName1234567Maj.Tie Br.FP
1.Coco Becker, Washington FSC11111117/1 1.0
2.Emily Sacks, Richmond FSC42542224/2 2.0
3.Christine Lightfoot, Richmond FSC53453334/3 3.0
4.Lindsey Mize, Rocky Mountain FSC34234546/4 4.0
5.Reshini Premaratne, Richmond FSC25325454/4 5.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough, NC
Assistant Referee  
AccountantAnn CravenWashington, DC
Judge 1Glennace CohenCastle Rock, CO
Judge 2John ColeHunt Valley, MD
Judge 3Lucy BrennanNew York, NY
Judge 4Betsy HauckWashington, DC
Judge 5Douglas MankovichTakoma Park, MD
Judge 6Judith ReinerArlington, VA
Judge 7Diana WisnerWilmington, DE
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 03:31PM (Competition local time)


11 Silver Solo Pattern Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName1234567Maj.Tie Br.FP
1.Coco Becker, Washington FSC11111126/1 1.0
2.Lindsey Mize, Rocky Mountain FSC22242216/2 2.0
3.Emily Sacks, Richmond FSC44333335/3 3.0
4.Reshini Premaratne, Richmond FSC33425446/4 4.0
5.Christine Lightfoot, Richmond FSC55554557/5 5.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough, NC
Assistant Referee  
AccountantAnn CravenWashington, DC
Judge 1Glennace CohenCastle Rock, CO
Judge 2John ColeHunt Valley, MD
Judge 3Lucy BrennanNew York, NY
Judge 4Betsy HauckWashington, DC
Judge 5Douglas MankovichTakoma Park, MD
Judge 6Judith ReinerArlington, VA
Judge 7Diana WisnerWilmington, DE
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 03:31PM (Competition local time)


12 Pre-Gold Solo Pattern Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.41Aidan Lorch-Liebel, Univ of Del FSC5.0
2.23Kameron Wong, Washington FSC5.0
3.52Madison Strauss, Richmond FSC7.0
4.16Abbey Isaacson, Rocky Mountain FSC7.0
5.35Andrea Petak, Washington FSC8.0
6.64Aleksandra Brittain, SC of Southern NJ10.0
7.77Toni Marcotte, SC of NoVa14.0

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 04:10PM (Competition local time)


12 Pre-Gold Solo Pattern Dance

Standings for the First Dance

PlaceName1234567Maj.Tie Br.FP
1.Abbey Isaacson, Rocky Mountain FSC12222117/2 1.0
2.Kameron Wong, Washington FSC21144335/3 2.0
3.Andrea Petak, Washington FSC63631244/3TOM 93.0
4.Aidan Lorch-Liebel, Univ of Del FSC34373624/3TOM 114.0
5.Madison Strauss, Richmond FSC45556575/5 5.0
6.Aleksandra Brittain, SC of Southern NJ76765455/6 6.0
7.Toni Marcotte, SC of NoVa57417764/6 7.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough, NC
Assistant Referee  
AccountantAnn CravenWashington, DC
Judge 1Glennace CohenCastle Rock, CO
Judge 2John ColeHunt Valley, MD
Judge 3Susan ElvinHillsborough, NC
Judge 4Betsy HauckWashington, DC
Judge 5Douglas MankovichTakoma Park, MD
Judge 6Judith ReinerArlington, VA
Judge 7Diana WisnerWilmington, DE
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 04:10PM (Competition local time)


12 Pre-Gold Solo Pattern Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName1234567Maj.Tie Br.FP
1.Aidan Lorch-Liebel, Univ of Del FSC12513234/2TOM 61.0
2.Madison Strauss, Richmond FSC33222424/2TOM 82.0
3.Kameron Wong, Washington FSC24135354/3 3.0
4.Aleksandra Brittain, SC of Southern NJ51444645/4 4.0
5.Andrea Petak, Washington FSC75751564/5 5.0
6.Abbey Isaacson, Rocky Mountain FSC67676115/6 6.0
7.Toni Marcotte, SC of NoVa46367774/6 7.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough, NC
Assistant Referee  
AccountantAnn CravenWashington, DC
Judge 1Glennace CohenCastle Rock, CO
Judge 2John ColeHunt Valley, MD
Judge 3Susan ElvinHillsborough, NC
Judge 4Betsy HauckWashington, DC
Judge 5Douglas MankovichTakoma Park, MD
Judge 6Judith ReinerArlington, VA
Judge 7Diana WisnerWilmington, DE
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 04:10PM (Competition local time)


13 Gold Solo Pattern Dance

Final Standings

PlaceD1D2NameFP
1.11Greta Riebe, Shaker FSC2.0
2.22Paige DiToppa, Center Ice & Blades4.0
3.34Erin Bold, SC of NoVa7.0
4.53Bridie Myles, SC of New York8.0
5.45Tess Thiele, Princeton SC9.0

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 04:36PM (Competition local time)


13 Gold Solo Pattern Dance

Standings for the First Dance

PlaceName1234567Maj.Tie Br.FP
1.Greta Riebe, Shaker FSC21112214/1 1.0
2.Paige DiToppa, Center Ice & Blades12221127/2 2.0
3.Erin Bold, SC of NoVa33333337/3 3.0
4.Tess Thiele, Princeton SC44444447/4 4.0
5.Bridie Myles, SC of New York55555557/5 5.0

Panel of Officials for the First Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough, NC
Assistant Referee  
AccountantAnn CravenWashington, DC
Judge 1Glennace CohenCastle Rock, CO
Judge 2John ColeHunt Valley, MD
Judge 3Susan ElvinHillsborough, NC
Judge 4Betsy HauckWashington, DC
Judge 5Douglas MankovichTakoma Park, MD
Judge 6Judith ReinerArlington, VA
Judge 7Diana WisnerWilmington, DE
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 04:36PM (Competition local time)


13 Gold Solo Pattern Dance

Standings for the Second Dance

PlaceName1234567Maj.Tie Br.FP
1.Greta Riebe, Shaker FSC11112116/1 1.0
2.Paige DiToppa, Center Ice & Blades42321324/2 2.0
3.Bridie Myles, SC of New York33233246/3 3.0
4.Erin Bold, SC of NoVa25454435/4 4.0
5.Tess Thiele, Princeton SC54545557/5 5.0

Panel of Officials for the Second Dance

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough, NC
Assistant Referee  
AccountantAnn CravenWashington, DC
Judge 1Glennace CohenCastle Rock, CO
Judge 2John ColeHunt Valley, MD
Judge 3Susan ElvinHillsborough, NC
Judge 4Betsy HauckWashington, DC
Judge 5Douglas MankovichTakoma Park, MD
Judge 6Judith ReinerArlington, VA
Judge 7Diana WisnerWilmington, DE
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 04:36PM (Competition local time)


14 Intermediate Ladies Short Program

Short Program

Final Result Details

Place Name TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded
-
Start
#
1 Olivia Zhang, Washington FSC 27.91 15.78 12.13 3.75 3.31 3.50 3.50 3.25 0.00 #4
2 Madelyn Crawford, Washington FSC 27.72 15.01 12.71 3.38 3.44 3.63 3.94 3.75 0.00 #16
3 Morgan Leighow, Hershey FSC 27.12 15.96 11.16 3.44 3.00 3.38 3.06 3.06 0.00 #1
4 Madeline Plank, Hershey FSC 26.10 15.28 10.82 3.31 2.94 3.25 2.94 3.00 0.00 #15
5 Lydia Erdman, Phila SC & HS 23.64 12.74 10.90 3.19 2.88 3.19 3.06 3.25 0.00 #6
6 Madeleine Stallworth, Washington FSC 22.80 12.65 10.15 3.00 2.69 3.00 3.06 2.75 0.00 #2
7 Arissa Falat, Columbia FSC 21.76 11.85 10.91 3.38 3.00 3.00 3.25 2.94 1.00 #5
8 Emily Anderson, Washington FSC 21.65 13.06 9.59 3.06 2.69 2.63 2.94 2.38 1.00 #13
9 Vanessa Yao, Washington FSC 20.00 10.41 9.59 2.56 2.63 2.69 2.94 2.88 0.00 #14
10 Zoe Humeau, Washington FSC 19.69 10.85 9.84 3.00 2.63 2.56 3.06 2.81 1.00 #11
11 Tia Dubois, Washington FSC 19.57 10.29 9.28 2.69 2.50 2.69 2.75 2.63 0.00 #10
12 Meghan Coyle, Washington FSC 16.99 8.84 8.15 2.50 2.13 2.38 2.31 2.31 0.00 #8
13 Marina Kiotsekoglou, Bowie FSC 16.96 8.55 8.41 2.50 2.25 2.56 2.38 2.31 0.00 #7
14 Sarah Hoback, Washington FSC 15.60 7.66 7.94 2.13 2.13 2.38 2.44 2.25 0.00 #12
15 Anna Schwabacher, Washington FSC 13.10 6.70 7.40 2.19 2.00 2.13 2.31 1.94 1.00 #9
WD Sally Stanley, Wissahickon SC                   -

Officials

Function Name
Judge 1Kevin Elvin, Hillsborough, NC
Judge 2Coco Gram Shean, New York, NY
Judge 3Sonja Kaminski, Holly Springs, NC
Judge 4Lauren Jackson, Shoreham, NY
Judge 5Ellyn Kestnbaum, Bethesda, MD
Judge 6John Cole, Hunt Valley, MD
RefereeDorothy Dodson, Alexandria, VA
Technical ControllerLucy Brennan, New York, NY
Technical SpecialistSandra Hurtubise-Ulmer, Fairfax, VA
Assistant Technical SpecialistKerry Jennings-Cooper, Wassenaar 2242 JB, n/a

Legend
TSS Total Segment Score
TES Total Element Score
PCS Program Component Score
SS Skating Skills
TR Transitions
PE Performance/Execution
CH Choreography
IN Interpretation

Created by IJScompanion 3.4.9

Tuesday, May 01, 2012, 06:10 PM Eastern Daylight Time


15 Juvenile Solo Free Dance

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Evelyn Welsh, Univ of Del FSC142113/1 
2.Isabella Quintero, Washington FSC223233/2 
3.Molly Cesanek, Washington FSC431324/3 
4.Cassandra Mencini, Washington FSC314445/4 
 Kellie-Ann Shawn, Ann Arbor FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeJohn ColeHunt Valley, MD
Assistant Referee  
AccountantJennifer Lyon*Broadlands, VA
Judge 1Glennace CohenCastle Rock, CO
Judge 2Betsy HauckWashington, DC
Judge 3Douglas MankovichTakoma Park, MD
Judge 4Judith ReinerArlington, VA
Judge 5Diana WisnerWilmington, DE
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 07:06PM (Competition local time)


16 Intermediate Solo Free Dance

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Sarah Fuller, Tampa Bay SC311133/1 
2.Michelle Bendersky, Washington FSC222225/2 
3.Christine Lightfoot, Richmond FSC133315/3 
 Diana Cheng, Washington FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeSusan ElvinHillsborough, NC
Assistant Referee  
AccountantJennifer Lyon*Broadlands, VA
Judge 1Dorothy Dodson*Alexandria, VA
Judge 2Lucy BrennanNew York, NY
Judge 3Glennace CohenCastle Rock, CO
Judge 4Kevin ElvinHillsborough, NC
Judge 5Douglas MankovichTakoma Park, MD
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 07:31PM (Competition local time)


17 Novice Solo Free Dance

Final Standings

PlaceName1234567Maj.Tie Br.
1.Lindsey Mize, Rocky Mountain FSC11211125/1 
2.Emily Sacks, Richmond FSC22122217/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantSharon HatchersonTimonium, MD
Judge 1Glennace CohenCastle Rock, CO
Judge 2John ColeHunt Valley, MD
Judge 3Susan ElvinHillsborough, NC
Judge 4Betsy HauckWashington, DC
Judge 5Douglas MankovichTakoma Park, MD
Judge 6Judith ReinerArlington, VA
Judge 7Diana WisnerWilmington, DE
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 07:33PM (Competition local time)


18 Junior Solo Free Dance

Final Standings

PlaceName1234567Maj.Tie Br.
1.Abbey Isaacson, Rocky Mountain FSC11131125/1 
2.Kameron Wong, Washington FSC22213216/2 
3.Andrea Petak, Washington FSC33322337/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough, NC
Assistant Referee  
AccountantSharon HatchersonTimonium, MD
Judge 1Glennace CohenCastle Rock, CO
Judge 2John ColeHunt Valley, MD
Judge 3Susan ElvinHillsborough, NC
Judge 4Betsy HauckWashington, DC
Judge 5Douglas MankovichTakoma Park, MD
Judge 6Judith ReinerArlington, VA
Judge 7Diana WisnerWilmington, DE
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 07:48PM (Competition local time)


19 Senior Solo Free Dance

Final Standings

PlaceName1234567Maj.Tie Br.
1.Erin Bold, SC of NoVa12211124/1 
2.Tess Thiele, Princeton SC21122217/2 
 Bridie Myles, SC of New York        Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeKevin ElvinHillsborough, NC
Assistant Referee  
AccountantJennifer Lyon*Broadlands, VA
Judge 1Glennace CohenCastle Rock, CO
Judge 2John ColeHunt Valley, MD
Judge 3Susan ElvinHillsborough, NC
Judge 4Betsy HauckWashington, DC
Judge 5Douglas MankovichTakoma Park, MD
Judge 6Judith ReinerArlington, VA
Judge 7Diana WisnerWilmington, DE
Substitute  

Last Updated: Fri, Apr 27, 2012, 08:05PM (Competition local time)

20 Novice Ladies Short Program

Short Program

Final Result Details

Place Name TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded
-
Start
#
1 Brynne McIsaac, Washington FSC 33.84 17.43 17.41 4.69 4.63 4.50 4.69 4.69 1.00 #2
2 Katie Curran, Washington FSC 27.38 13.88 14.50 3.94 3.63 3.88 4.00 3.88 1.00 #1
3 Rosa PROCACCINO, Washington FSC 24.69 13.47 11.22 3.19 2.94 2.81 3.06 2.94 0.00 #3

Officials

Function Name
Judge 1 Lauren Jackson, Shoreham, NY
Judge 2 John Cole, Hunt Valley, MD
Judge 3 Coco Gram Shean, New York, NY
Judge 4 Lori Sonderegger, Ashburn, VA
Judge 5 Sonja Kaminski, Holly Springs, NC
Judge 6 Kerry Jennings-Cooper, Wassenaar 2242 JB, n/a
Referee Elizabeth Stark, Coral Springs, FL
Technical Controller Lucy Brennan, New York, NY
Technical Specialist Barbara Williams, Newark, DE
Assistant Technical Specialist Sandra Hurtubise-Ulmer, Fairfax, VA

Legend
TSS Total Segment Score
TES Total Element Score
PCS Program Component Score
SS Skating Skills
TR Transitions
PE Performance/Execution
CH Choreography
IN Interpretation

Created by IJScompanion 3.4.9

Tuesday, May 01, 2012, 06:10 PM Eastern Daylight Time


22 Senior Ladies Short Program

Short Program

Final Result Details

Place Name TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded
-
Start
#
1 Kristina Karlsson, Washington FSC 26.93 14.58 14.35 3.81 3.38 3.44 3.75 3.56 2.00 #1
2 Brittney Skarulis, SC of New York 25.30 11.70 14.60 4.00 3.31 3.75 3.38 3.81 1.00 #3
WD Molly Crawford, Washington FSC                   -

Officials

Function Name
Judge 1 Lauren Jackson, Shoreham, NY
Judge 2 Diana Wisner, Wilmington, DE
Judge 3 Coco Gram Shean, New York, NY
Judge 4 Lori Sonderegger, Ashburn, VA
Judge 5 Sonja Kaminski, Holly Springs, NC
Judge 6 Kerry Jennings-Cooper, Wassenaar 2242 JB, n/a
Referee Dorothy Dodson, Alexandria, VA
Technical Controller Lucy Brennan, New York, NY
Technical Specialist Barbara Williams, Newark, DE
Assistant Technical Specialist Sandra Hurtubise-Ulmer, Fairfax, VA

Legend
TSS Total Segment Score
TES Total Element Score
PCS Program Component Score
SS Skating Skills
TR Transitions
PE Performance/Execution
CH Choreography
IN Interpretation

Created by IJScompanion 3.4.9

Tuesday, May 01, 2012, 06:10 PM Eastern Daylight Time


23 No Test Girls Free Skating Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Mealy Cronin, Washington FSC121114/1 
2.Juliette Shea, Washington FSC314223/2 
3.Mackenzie Myers, Washington FSC442333/3 
4.Bailey O'Donnell, Hershey FSC673443/4 
5.Rachael Keenan, Washington FSC855753/5 
6.Kristine Schwartz, Washington FSC236684/6 
7.Beth Carley, Richmond FSC569573/6 
8.Kira Pomeranz, Washington FSC788865/8 
9.Kara Mueller, Washington FSC997995/9 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeBetty StarkCoral Springs, FL
Assistant Referee  
AccountantJennifer Lyon*Broadlands, VA
Judge 1Kevin ElvinHillsborough, NC
Judge 2Lauren JacksonShoreham, NY
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Deborah WeidmanSilver Spring, MD
Judge 5Diana WisnerWilmington, DE
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 28, 2012, 10:34AM (Competition local time)


24 No Test Girls Free Skating Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Delia Hughes, Washington FSC111115/1 
2.Alena Ottley, Washington FSC422224/2 
3.Sophie Pauly, Washington FSC233344/3 
4.Sofia Landivar, Washington FSC554634/5 
5.Rhianna Solomon, Hershey FSC375463/5 
6.Serena Sara, Washington FSC647753/6TOM 15
7.Amanda Nguyen, Washington FSC866573/6TOM 17
8.Leilani McAdams, Washington FSC788885/8 
 Natalie Olson, Washington FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeBetty StarkCoral Springs, FL
Assistant Referee  
AccountantJennifer Lyon*Broadlands, VA
Judge 1Lucy BrennanNew York, NY
Judge 2Glennace CohenCastle Rock, CO
Judge 3Kevin ElvinHillsborough, NC
Judge 4Coco Gram SheanNew York, NY
Judge 5Deborah WeidmanSilver Spring, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 28, 2012, 11:02AM (Competition local time)


25 No Test Boys Free Skating

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Ilia Malinin, Washington FSC111115/1 
2.Andrew Wisniewski, Richmond FSC222225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeBetty StarkCoral Springs, FL
Assistant Referee  
AccountantJennifer Lyon*Broadlands, VA
Judge 1Lucy BrennanNew York, NY
Judge 2Glennace CohenCastle Rock, CO
Judge 3Kevin ElvinHillsborough, NC
Judge 4Coco Gram SheanNew York, NY
Judge 5Deborah WeidmanSilver Spring, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 28, 2012, 11:08AM (Competition local time)


26 Pre-Preliminary Boys Free Skating

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Winston Hull, Washington FSC111124/1 
2.Griffin Sendek, Washington FSC222215/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeBetty StarkCoral Springs, FL
Assistant Referee  
AccountantSharon HatchersonTimonium, MD
Judge 1Lucy BrennanNew York, NY
Judge 2Glennace CohenCastle Rock, CO
Judge 3Kevin ElvinHillsborough, NC
Judge 4Coco Gram SheanNew York, NY
Judge 5Deborah WeidmanSilver Spring, MD
Substitute  

Last Updated: Sat, Apr 28, 2012, 11:13AM (Competition local time)


27 Juvenile Girls Freeskate

Free Skate

Final Result Details

Place Name TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded
-
Start
#
1 Caroline Sterman, Phila SC & HS 37.64 18.45 20.19 3.35 2.75 3.45 3.20 3.40 1.00 #8
2 Gwyneth Collins, Washington FSC 35.16 17.52 17.64 2.90 2.50 3.00 2.75 2.95 0.00 #7
3 Sophia Kammann, Washington FSC 34.35 18.34 16.01 2.70 2.30 2.65 2.50 2.65 0.00 #3
4 Lydia Erdman, Phila SC & HS 30.36 14.66 17.70 3.15 2.50 2.75 2.85 2.90 2.00 #9
5 Achi Beebe, Washington FSC 27.67 12.41 15.26 2.55 2.35 2.35 2.60 2.35 0.00 #6
6 Wendy Yu, Triangle FSC 27.04 12.96 15.08 2.55 2.35 2.30 2.55 2.30 1.00 #10
7 Simi Gold, Washington FSC 26.64 12.38 15.26 2.55 2.20 2.40 2.55 2.50 1.00 #1
8 Esther Pesochin, NJFSC 22.53 9.71 13.82 2.20 2.05 2.10 2.30 2.40 1.00 #5
9 Megan Carlon, Washington FSC 21.94 10.05 12.89 2.20 1.80 2.10 2.10 2.10 1.00 #4
10 Andrea Barnes, Gardens FSC 17.87 9.18 10.69 1.85 1.60 1.50 1.95 1.65 2.00 #2

Officials

Function Name
Judge 1 John Cole, Hunt Valley, MD
Judge 2 Judith Reiner, Arlington, VA
Judge 3 Coco Gram Shean, New York, NY
Judge 4 Sonja Kaminski, Holly Springs, NC
Judge 5 Lauren Jackson, Shoreham, NY
Judge 6 Deborah Weidman, Silver Spring, MD
Judge 7 Kevin Elvin, Hillsborough, NC
Referee Dorothy Dodson, Alexandria, VA
Technical Controller Diana Wisner, Wilmington, DE
Technical Specialist Catherine Horan, Clifton, VA
Assistant Technical Specialist Lucy Brennan, New York, NY

Legend
TSS Total Segment Score
TES Total Element Score
PCS Program Component Score
SS Skating Skills
TR Transitions
PE Performance/Execution
CH Choreography
IN Interpretation

Created by IJScompanion 3.4.9

Tuesday, May 01, 2012, 06:10 PM Eastern Daylight Time

28 Juvenile Pattern Dance

P1: Foxtrot

Final Result Details

Place Name TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TI PF IN Ded
-
Start
#
1 Caroline Green, Washington FSC
Gordon Green, Washington FSC
16.45 16.72 16.17 3.13 3.31 3.25 3.25 0.00 #1

Officials

Function Name
Judge 1Judith Reiner, Arlington, VA
Judge 2Glennace Cohen, Castle Rock, CO
Judge 3Mary Hauck, Washington, DC
Judge 4Diana Wisner, Wilmington, DE
RefereeDorothy Dodson, Alexandria, VA
Technical ControllerJohn Cole, Hunt Valley, MD
Technical SpecialistDouglas Mankovich, Takoma Park, MD

Legend
TSSTotal Segment Score
TESTotal Element Score
PCSProgram Component Score
SSSkating Skills
TITiming
PFPerformance
INInterpretation

Created by IJScompanion 3.4.9

Tuesday, May 01, 2012, 06:10 PM Eastern Daylight Time


28 Juvenile Pattern Dance

P1: Willow Waltz

Final Result Details

Place Name TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TI PF IN Ded
-
Start
#
1 Caroline Green, Washington FSC
Gordon Green, Washington FSC
15.09 17.45 12.73 3.19 1.00 3.13 3.31 0.00 #1

Officials

Function Name
Judge 1 Judith Reiner, Arlington, VA
Judge 2 Glennace Cohen, Castle Rock, CO
Judge 3 Mary Hauck, Washington, DC
Judge 4 Diana Wisner, Wilmington, DE
Referee Dorothy Dodson, Alexandria, VA
Technical Controller John Cole, Hunt Valley, MD
Technical Specialist Douglas Mankovich, Takoma Park, MD

Legend
TSS Total Segment Score
TES Total Element Score
PCS Program Component Score
SS Skating Skills
TI Timing
PF Performance
IN Interpretation

Created by IJScompanion 3.4.9

Tuesday, May 01, 2012, 06:10 PM Eastern Daylight Time

29 Intermediate Pattern Dance

P1: Rocker Foxtrot

Final Result Details

Place Name TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TI PF IN Ded
-
Start
#
1 Eliana Gropman, Washington FSC
Ian Somerville, Washington FSC
22.45 17.62 19.79 4.00 3.94 4.00 3.88 0.00 #1
2 Gwen Sletten, Washington FSC
Elliott Verburg, Washington FSC
22.16 18.95 17.99 3.75 3.69 3.38 3.44 0.00 #3
3 Mathilde Andrieu, Club de Patinage sur Glace Rezeen
Baptiste Andrieu, Club de Patinage sur Glace Rezeen
15.22 12.18 13.18 3.13 1.94 2.88 2.69 0.00 #2

Officials

Function Name
Judge 1 Judith Reiner, Arlington, VA
Judge 2 Glennace Cohen, Castle Rock, CO
Judge 3 Mary Hauck, Washington, DC
Judge 4 Diana Wisner, Wilmington, DE
Referee Dorothy Dodson, Alexandria, VA
Technical Controller John Cole, Hunt Valley, MD
Technical Specialist Douglas Mankovich, Takoma Park, MD

Legend
TSS Total Segment Score
TES Total Element Score
PCS Program Component Score
SS Skating Skills
TI Timing
PF Performance
IN Interpretation

Created by IJScompanion 3.4.9

Tuesday, May 01, 2012, 06:10 PM Eastern Daylight Time

29 Intermediate Pattern Dance

P2: Fourteenstep

Final Result Details

Place Name TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TI PF IN Ded
-
Start
#
1 Eliana Gropman, Washington FSC
Ian Somerville, Washington FSC
26.29 22.40 21.42 4.25 4.19 4.44 4.31 0.00 #3
2 Gwen Sletten, Washington FSC
Elliott Verburg, Washington FSC
24.26 20.58 19.85 4.00 3.81 4.00 4.13 0.00 #2
3 Mathilde Andrieu, Club de Patinage sur Glace Rezeen
Baptiste Andrieu, Club de Patinage sur Glace Rezeen
19.83 15.95 17.10 3.44 3.50 3.31 3.38 0.00 #1

Officials

Function Name
Judge 1 Judith Reiner, Arlington, VA
Judge 2 Glennace Cohen, Castle Rock, CO
Judge 3 Mary Hauck, Washington, DC
Judge 4 Diana Wisner, Wilmington, DE
Referee Dorothy Dodson, Alexandria, VA
Technical Controller John Cole, Hunt Valley, MD
Technical Specialist Douglas Mankovich, Takoma Park, MD

Legend
TSS Total Segment Score
TES Total Element Score
PCS Program Component Score
SS Skating Skills
TI Timing
PF Performance
IN Interpretation

Created by IJScompanion 3.4.9

Tuesday, May 01, 2012, 06:10 PM Eastern Daylight Time

30 Novice Pattern Dance

P1: Starlight Waltz

Final Result Details

Place Name TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TI PF IN Ded
-
Start
#
1 Katherine Gourianova, Washington FSC
Alexander Petrov, Hershey FSC
21.56 16.29 14.51 4.00 3.69 3.88 4.19 0.00 #1

Officials

FunctionName
Judge 1 Judith Reiner, Arlington, VA
Judge 2 Glennace Cohen, Castle Rock, CO
Judge 3 Mary Hauck, Washington, DC
Judge 4 Diana Wisner, Wilmington, DE
Referee Dorothy Dodson, Alexandria, VA
Technical Controller John Cole, Hunt Valley, MD
Technical Specialist Douglas Mankovich, Takoma Park, MD

Legend
TSS Total Segment Score
TES Total Element Score
PCS Program Component Score
SS Skating Skills
TI Timing
PF Performance
IN Interpretation

Created by IJScompanion 3.4.9

Tuesday, May 01, 2012, 06:10 PM Eastern Daylight Time

30 Novice Pattern Dance

P2: Paso Doble

Final Result Details

Place Name TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TI PF IN Ded
-
Start
#
1 Katherine Gourianova, Washington FSC
Alexander Petrov, Hershey FSC
19.80 14.18 14.11 3.81 3.69 3.81 4.00 0.00 #1

Officials

Function Name
Judge 1 Judith Reiner, Arlington, VA
Judge 2 Glennace Cohen, Castle Rock, CO
Judge 3 Mary Hauck, Washington, DC
Judge 4 Diana Wisner, Wilmington, DE
Referee Dorothy Dodson, Alexandria, VA
Technical Controller John Cole, Hunt Valley, MD
Technical Specialist Douglas Mankovich, Takoma Park, MD

Legend
TSS Total Segment Score
TES Total Element Score
PCS Program Component Score
SS Skating Skills
TI Timing
PF Performance
IN Interpretation

Created by IJScompanion 3.4.9

Tuesday, May 01, 2012, 06:10 PM Eastern Daylight Time

31 Intermediate Ladies Freeskate

Free Skate

Final Result Details

Place Name TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded
-
Start
#
1 Morgan Leighow, Hershey FSC 51.45 26.53 24.92 3.85 3.30 3.70 3.45 3.50 0.00 #11
2 Rebecca Chan, Washington FSC 50.33 26.25 24.08 3.40 3.40 3.50 3.50 3.40 0.00 #16
3 Madelyn Crawford, Washington FSC 48.25 25.08 23.17 3.20 3.20 3.30 3.55 3.30 0.00 #6
4 Olivia Zhang, Washington FSC 47.68 24.39 24.29 3.80 3.40 3.40 3.55 3.20 1.00 #12
5 Arissa Falat, Columbia FSC 43.10 21.21 22.89 3.55 3.00 3.40 3.20 3.20 1.00 #8
6 Madeleine Stallworth, Washington FSC 42.30 20.39 21.91 3.35 2.90 3.20 3.10 3.10 0.00 #10
7 Madeline Plank, Hershey FSC 40.71 21.13 20.58 3.20 2.90 2.90 2.90 2.80 1.00 #9
8 Michelle Lee, Columbia FSC 40.23 17.06 23.17 3.60 3.25 3.10 3.30 3.30 0.00 #2
9 Zoe Humeau, Washington FSC 39.46 20.90 21.56 3.30 2.90 3.10 3.10 3.00 3.00 #14
10 Vanessa Yao, Washington FSC 33.89 16.18 17.71 2.80 2.35 2.50 2.65 2.35 0.00 #1
11 Sarah Hoback, Washington FSC 31.44 13.87 17.57 2.50 2.45 2.50 2.65 2.45 0.00 #13
12 Anna Schwabacher, Washington FSC 30.26 15.72 15.54 2.60 2.00 2.25 2.20 2.05 1.00 #7
13 Marina Kiotsekoglou, Bowie FSC 29.16 12.38 17.78 2.60 2.40 2.45 2.70 2.55 1.00 #15
14 Meghan Coyle, Washington FSC 28.10 12.49 15.61 2.45 2.20 2.30 2.20 2.00 0.00 #5
15 Tia Dubois, Washington FSC 25.59 10.91 15.68 2.35 2.15 2.15 2.35 2.20 1.00 #4
16 Brittany Quesinberry, Washington FSC 21.40 7.33 14.07 2.20 2.05 1.70 2.35 1.75 0.00 #3

Officials

Function Name
Judge 1 Glennace Cohen, Castle Rock, CO
Judge 2 Coco Gram Shean, New York, NY
Judge 3 Sonja Kaminski, Holly Springs, NC
Judge 4 Lauren Jackson, Shoreham, NY
Judge 5 Diana Wisner, Wilmington, DE
Judge 6 Ellyn Kestnbaum, Bethesda, MD
Judge 7 John Cole, Hunt Valley, MD
Referee Elizabeth Stark, Coral Springs, FL
Technical Controller Lucy Brennan, New York, NY
Technical Specialist Catherine Horan, Clifton, VA
Assistant Technical Specialist Deborah Weidman, Silver Spring, MD

Legend
TSS Total Segment Score
TES Total Element Score
PCS Program Component Score
SS Skating Skills
TR Transitions
PE Performance/Execution
CH Choreography
IN Interpretation

Created by IJScompanion 3.4.9

Tuesday, May 01, 2012, 06:10 PM Eastern Daylight Time

32 Novice Ladies Freeskate

Free Skate

Final Result Details

Place Name TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded
-
Start
#
1 Brynne McIsaac, Washington FSC 59.93 25.96 33.97 4.63 4.38 4.50 4.50 4.63 0.00 #1

Officials

Function Name
Judge 1 John Cole, Hunt Valley, MD
Judge 2 Judith Reiner, Arlington, VA
Judge 3 Coco Gram Shean, New York, NY
Judge 4 Glennace Cohen, Castle Rock, CO
Judge 5 Diana Wisner, Wilmington, DE
Judge 6 Deborah Weidman, Silver Spring, MD
Referee Dorothy Dodson, Alexandria, VA
Technical Controller Lucy Brennan, New York, NY
Technical Specialist Barbara Williams, Newark, DE
Assistant Technical Specialist Catherine Horan, Clifton, VA

Legend
TSS Total Segment Score
TES Total Element Score
PCS Program Component Score
SS Skating Skills
TR Transitions
PE Performance/Execution
CH Choreography
IN Interpretation

Created by IJScompanion 3.4.9

Tuesday, May 01, 2012, 06:10 PM Eastern Daylight Time

33 Junior Ladies Freeskate

Free Skating

Final Result Details

Place Name TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded
-
Start
#
1 Julia Suarez, Washington FSC 43.75 18.33 26.42 3.88 2.88 3.25 3.31 3.19 1.00 #2
WD Roobi Gaskins, Puerto Rico                   -

Officials

Function Name
Judge 1 John Cole, Hunt Valley, MD
Judge 2 Judith Reiner, Arlington, VA
Judge 3 Coco Gram Shean, New York, NY
Judge 4 Glennace Cohen, Castle Rock, CO
Judge 5 Diana Wisner, Wilmington, DE
Judge 6 Deborah Weidman, Silver Spring, MD
Referee Dorothy Dodson, Alexandria, VA
Technical Controller Lucy Brennan, New York, NY
Technical Specialist Barbara Williams, Newark, DE
Assistant Technical Specialist Catherine Horan, Clifton, VA

Legend
TSS Total Segment Score
TES Total Element Score
PCS Program Component Score
SS Skating Skills
TR Transitions
PE Performance/Execution
CH Choreography
IN Interpretation

Created by IJScompanion 3.4.9

Tuesday, May 01, 2012, 06:10 PM Eastern Daylight Time

34 Senior Ladies Freeskate

Free Skating

Final Result Details

Place Name TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CH IN Ded
-
Start
#
1 Kristina Karlsson, Washington FSC 56.13 25.61 31.52 3.94 3.63 4.06 3.94 4.13 1.00 #3
2 Brittney Skarulis, SC of New York 55.77 28.44 28.33 3.88 3.25 3.63 3.56 3.38 1.00 #1
WD Molly Crawford, Washington FSC                   -

Officials

FunctionName
Judge 1John Cole, Hunt Valley, MD
Judge 2Judith Reiner, Arlington, VA
Judge 3Coco Gram Shean, New York, NY
Judge 4Glennace Cohen, Castle Rock, CO
Judge 5Diana Wisner, Wilmington, DE
Judge 6 Deborah Weidman, Silver Spring, MD
Referee Dorothy Dodson, Alexandria, VA
Technical Controller Lucy Brennan, New York, NY
Technical Specialist Barbara Williams, Newark, DE
Assistant Technical Specialist Catherine Horan, Clifton, VA

Legend
TSSTotal Segment Score
TESTotal Element Score
PCSProgram Component Score
SSSkating Skills
TRTransitions
PEPerformance/Execution
CHChoreography
INInterpretation

Created by IJScompanion 3.4.9

Tuesday, May 01, 2012, 06:10 PM Eastern Daylight Time

35 Basic 8 Elements

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Taylor Ballenger, Skating Club of NoVa111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantJennifer Lyon*Broadlands, VA
Judge 1Sandra CrawfordArlington, VA
Judge 2Lauren JacksonShoreham, NY
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 5Deborah WeidmanSilver Spring, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 29, 2012, 09:13AM (Competition local time)


36 Snowplow Sam Freeskate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Anne Minkiewicz, Mt Vernon Rec Center111115/1 
2.Dariya Evans, Washington FSC222225/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantJennifer Lyon*Broadlands, VA
Judge 1Sandra CrawfordArlington, VA
Judge 2Lauren JacksonShoreham, NY
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 5Deborah WeidmanSilver Spring, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 29, 2012, 09:28AM (Competition local time)


37 Basic 3 Freeskate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Valerie Watkins, Washington FSC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantJennifer Lyon*Broadlands, VA
Judge 1Sandra CrawfordArlington, VA
Judge 2Lauren JacksonShoreham, NY
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 5Deborah WeidmanSilver Spring, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 29, 2012, 09:20AM (Competition local time)


37A Basic 2 Freeskate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Clara Meier, WFSC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantAnn CravenWashington, DC
Judge 1Sandra CrawfordArlington, VA
Judge 2Lauren JacksonShoreham, NY
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 5Deborah WeidmanSilver Spring, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 29, 2012, 09:25AM (Competition local time)


38 Basic 4 Freeskate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Lisa Eyler, Washington FSC111115/1 
 Emma Merriman, Washington FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantJennifer Lyon*Broadlands, VA
Judge 1Sandra CrawfordArlington, VA
Judge 2Lauren JacksonShoreham, NY
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 5Deborah WeidmanSilver Spring, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 29, 2012, 09:31AM (Competition local time)


39 Basic 5 Freeskate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Ella Short, Prince William IC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantJennifer Lyon*Broadlands, VA
Judge 1Sandra CrawfordArlington, VA
Judge 2Lauren JacksonShoreham, NY
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 5Deborah WeidmanSilver Spring, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 29, 2012, 09:32AM (Competition local time)


40 Basic 6 Freeskate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Mark Gregor, Washington FSC112213/1 
2.Ashley Nguyen, Ashburn Ice House221125/2 
3.Zoe Zientek, Ashburn Ice House333335/3 
4.Alexandra Friedman, Washington FSC444445/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantJennifer Lyon*Broadlands, VA
Judge 1Sandra CrawfordArlington, VA
Judge 2Lauren JacksonShoreham, NY
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 5Deborah WeidmanSilver Spring, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 29, 2012, 09:46AM (Competition local time)


41 Basic 8 Freeskate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Taylor Ballenger, Skating Club of NoVa121213/1 
2.Kaiya Mitchell, Washington FSC212125/2 
3.Morgan Hobson, Prince William IC333335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantAnn CravenWashington, DC
Judge 1Sandra CrawfordArlington, VA
Judge 2Lauren JacksonShoreham, NY
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 5Deborah WeidmanSilver Spring, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 29, 2012, 09:59AM (Competition local time)


42 Basic Skills FS3 Compulsory Elements

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Sophia Adair, Washington FSC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantAnn CravenWashington, DC
Judge 1Sandra CrawfordArlington, VA
Judge 2Lauren JacksonShoreham, NY
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 5Deborah WeidmanSilver Spring, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 29, 2012, 10:06AM (Competition local time)


43 Basic Skills FS4 Compulsory Elements

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Julia Yamnicky, Prince William IC111223/1 
2.Violet Stiassney, Prince William IC222115/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantAnn CravenWashington, DC
Judge 1Sandra CrawfordArlington, VA
Judge 2Lauren JacksonShoreham, NY
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 5Deborah WeidmanSilver Spring, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 29, 2012, 10:18AM (Competition local time)


44 Basic Skills FS1 Freeskate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Erin Margaret Regan, Kettler IcePlex111115/1 
2.Anastasia Stubbs, Washington FSC223323/2 
3.Alison Rowan, Washington FSC332235/3 
4.Elise Lady, Washington FSC444553/4 
5.Emily Keener, Prince William IC555445/5 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantAnn CravenWashington, DC
Judge 1Sandra CrawfordArlington, VA
Judge 2Lauren JacksonShoreham, NY
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 5Deborah WeidmanSilver Spring, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 29, 2012, 11:05AM (Competition local time)


45 Basic Skills Freeskate 2 Freeskating

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Margaret Taylor, Mt Vernon Rec Center111115/1 
2.Miranda DellaVedova, Washington FSC223224/2 
3.Rebecca Camp, Mt Vernon Rec Center332335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantJennifer Lyon*Broadlands, VA
Judge 1Sandra CrawfordArlington, VA
Judge 2Lauren JacksonShoreham, NY
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 5Deborah WeidmanSilver Spring, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 29, 2012, 11:25AM (Competition local time)


46 Basic Skills FS3 Freeskate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Sofia Behnam, Mt Vernon Rec Center111115/1 
2.Holly Ashton, Washington FSC322233/2 
3.Sophia Adair, Washington FSC233325/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantJennifer Lyon*Broadlands, VA
Judge 1Sandra CrawfordArlington, VA
Judge 2Lauren JacksonShoreham, NY
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 5Deborah WeidmanSilver Spring, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 29, 2012, 11:26AM (Competition local time)


47 Basic Skills FS4 Freeskating Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Isabella Yaroschak, Washington FSC122215/2 
2.Olivia Avrashov, Ashburn Ice House211333/2 
3.Maria Derynioski, Washington FSC334124/3 
4.Emily Clevenger, Washington FSC543444/4 
5.Sheral Patel, Prince William IC655554/5 
6.Violet Stiassney, Prince William IC466665/6 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantJennifer Lyon*Broadlands, VA
Judge 1Sandra CrawfordArlington, VA
Judge 2Lauren JacksonShoreham, NY
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 5Deborah WeidmanSilver Spring, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 29, 2012, 11:49AM (Competition local time)


48 Basic Skills FS4 Freeskating Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Emma Merriman, Washington FSC241113/1 
2.Kristen Wilkins, Washington FSC312224/2 
3.Julia Yamnicky, Prince William IC423334/3 
4.Grace Lenhardt, Prince William IC534463/4 
5.Kate Arnold, Washington FSC156544/5 
6.Ava Dempster, Mt Vernon Rec Center775653/6 
7.Alexandra Martin, Prince William IC667775/7 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantJennifer Lyon*Broadlands, VA
Judge 1Sandra CrawfordArlington, VA
Judge 2Lauren JacksonShoreham, NY
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 5Deborah WeidmanSilver Spring, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 29, 2012, 12:11PM (Competition local time)


49 Basic Skills FS5 Freeskating

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Eileen Maass, Washington FSC111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantJennifer Lyon*Broadlands, VA
Judge 1Sandra CrawfordArlington, VA
Judge 2Lauren JacksonShoreham, NY
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 5Deborah WeidmanSilver Spring, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 29, 2012, 11:37AM (Competition local time)


50 Basic Skills FS6 Free Skating

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Emily Bratti, Skating Club of NoVa111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeDorothy Dodson*Alexandria, VA
Assistant Referee  
AccountantJennifer Lyon*Broadlands, VA
Judge 1Sandra CrawfordArlington, VA
Judge 2Lauren JacksonShoreham, NY
Judge 3Sonja KaminskiHolly Springs, NC
Judge 4Ellyn KestnbaumBethesda, MD
Judge 5Deborah WeidmanSilver Spring, MD
Substitute  

Last Updated: Sun, Apr 29, 2012, 11:37AM (Competition local time)